Artyści, którzy mnie inspirują vol. 5 – Banksy

Mural przy ulicy Grzybowskiej 281A w Warszawie inspirowany “Dziewczynką z balonikiem” Banksy’ego.

Do napisania tego artykułu zainspirowało mnie obejrzenie filmu dokumentalnego “Banksy: Sztuka wyjęta spod prawa” , który możecie zobaczyć na na HBO go, a także moje wieloletnie zamiłowanie do street artu.

Banksy to brytyjski artysta, który w swojej sztuce często w ironiczny, nawet prześmiewczy sposób oddaje swoją krytykę skierowną wobec negatywnych zjawisk na świecie. Jego prace mają charakter polityczny, pacyfistyczny oraz antykomercyjny. To właśnie przekaz jest tu najważniejszy i ma zwracać uwagę opinii publicznej na problemy społeczne.

Grafitti jako element kulturowego przekazu

Banksy zaczynał jako artysta grafitti. W dużym skrócie: grafitti narodziło się w Nowym Yorku i było związane z kulturą hip-hopu. Moda na tworzenie napisów na budynkach bardzo szybko dotarła do Europy, w tym do Wielkiej Brytanii. Zafascynowani Ameryką młodzi Anglicy zaczęli tworzyć napisy w miastach tj. Bristol. Wśród nich był również Banksy, jednak od początku wyróżniał się pomysłowością. Zaczął tworzyć humorystyczne grafiki i symbole nawiązujace tematycznie do budynków, na których powstawały. Do swoich prac wykorzystywał szablony, które pomagały w tworzeniu bardziej skomplikowanych motywów. Prace pojawiały się w często w trudno dostępnych miejscach. Artysta został w końcu dostrzeżony, a jego prace uznane na całym świecie.

Tożsamość artysty

Tak naprawdę do dziś nie wiadomo, kim tak naprawdę jest Banksy. Media jedynie domyślają się jego tożsamości, co stanowi dodatkowy, intrygujący atut artysty. Niektórzy uważają, że to założyciel i wokalista zespołu Massive attack, Robert Del Naja. Nie ma na to jednak potwierdzonych dowodów. Dla jednych to wandal, dla innych ikona, swoisty symbol ludzi tworzących na ulicach. Motywy jego prac są bardzo chętnie wykorzystywane w tatuażach.

Kilka ciekawostek o artyście:

  • Jego obraz “Devolved Parliament” (Zdewaluowany Parlament), przedstawiający szympansy w brytyjskiej Izbie Gmin został sprzedany za 12,1 mln dolarów.
  • Banksy tworzy także w czasie pandemii. Podobno jego żona nienawidzi szczurów, więc artysta zamieścił na instagramie zdjęcie swojej łazienki, w której namalował harcujące gryzonie.
  • Banksy podmienił w blisko 50 sklepach płytę Paris Hilton robiąc przeróbki piosenek i zmieniając okładkę.
  • Banksy założył w Palestynie hotel z najgorszym widokiem na świecie “The Walled Off Hotel”, w którym oprócz pokoi znajduje się także bar i muzeum.
  • Obraz “Dziewczynka z balonikiem” został sprzedany na aukcji w salonie Sotheby’s za ponad milion funtów. Po zakończeniu licytacji została włączona niszczarka ukryta w ramie obrazu tnąc go na kawałki.
  • Banksy podłożył swoje obrazy w znanych galeriach sztuki tj. British Museum, czy Luwr.
  • Banksy wraz z innymi artystami stworzył park będący parodią Disneylandu. Dismaland (od słowa “dismal”- ponury, posępny) to projekt, który powstał w 2015 roku w angielskim mieście Weston-super-Mare w hrabstwie Somerset. Poniżej filmik promocyjny (albo anty- promocyjny, jak kto woli :D):

Niezależnie od tego kim jest Banksy i czy uznajemy jego twórczość za sztukę zyskał niezwykły rozgłos, a jego prace wyceniane są na niebagatelne sumy. Sam autor nie szuka sławy, chroni swoją anonimowość i pojawia się zwykle w czasie ważnych wydarzeń na świecie, aby poprzez sztukę wyrazić swój głos. Jest utalentowany, nietuzinkowy i potrafi bardzo celnie uchwycić rzeczywistość, mając przy tym doskonałe poczucie humoru.

A Wy co sądzicie o sztuce ulicznej? Lubicie twórczość Banksy’ego? 🙂

6 odpowiedzi do “Artyści, którzy mnie inspirują vol. 5 – Banksy”

  1. Bardzo lubię sztukę uliczną. Dla mnie nadaje klimatu czasami szarym osiedlom. Będę musiała obejrzeć wspomniany przez Ciebie artykuł.

  2. Uwielbiam! Sztuka uliczna jest nietuzinkowa i często z mądrym przekazem 🙂 A najlepsze jest to, że wszyscy mogą ją zobaczyć – i przypadkowi przechodni, i ludzie którzy specjalnie wybierają się w dane miejsce, by obejrzeć. Nie jest zamknięta w murach muzeów czy galerii sztuki 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *