Artyści, którzy mnie inspirują vol. 4 – LP

Dziś będzie muzycznie. Przedstawiam Wam LP, a raczej Laurę Pergolizzi. Jest to amerykańska piosenkarka i autorka tekstów. Laura urodziła się w roku 1981 w Huntington na wyspie Long Island. Jest córką prawnika i śpiewaczki operowej. Swoją przygodę muzyczną rozpoczęła po ukończeniu liceum. Przed Wami jedna z najbardziej utalentowanych piosenkarek dzisiejszych czasów!

Debiutancka płyta

Heart-Shaped Scar to tytuł pierwszej, solowej płyty LP wyprodukowanej w 2001 roku. Widać w nim pazur i mocne, rockowe zacięcie, na przemian z delikatnym wokalem Laury. Posłuchajcie zresztą sami:

Debiut nie odniósł spektakularnego sukcesu, jednak rozpoczął dość intensywny czas w życiu piosenkarki, bowiem już trzy lata później ukazał się drugi krążek “Suburban Sprawl & Alcohol”, w którym możemy usłyszeć kawałek “Wasted” z młodzieżowego serialu telewizyjnego “Daleko do domu“. Przez kolejnych kilka lat LP poszukiwała własnej ścieżki rozwoju, często nie godząc się na artystyczne odstępstwa od własnych pomysłów muzycznych. Pisała teksty piosenek dla znanych zespołów i wykonawców tj. Rihanna, Cher i Christina Aguilera. W 2011 roku powstał jej singiel o nazwie “Into the wild”, a w 2014 roku pełny, studyjny album “Forever for now”. Ciekawostką może być to, że przy trzecim albumie LP współpracowała z Isabellą Summers z Florence and the Machine.

W 2015 roku powstał świetny kawałek “Muddy Waters”, który możecie zobaczyć w finale czwartego sezonu serialu “Orange Is The New Black“.

Kolejnym sukcesem na koncie wokalistki była piosenka “Lost on You”, która ostatecznie znalazła się na czwartym albumie o tej samej nazwie. Najnowszy, piąty już album powstał w 2018 roku i nosi nazwę “Heart To Mouth”.

Za co kocham LP?

LP jest przede wszystkim szczera , w tym jaka jest. Nie ukrywa prawdy o swoim trudnym dzieciństwie, ani o orientacji seksualnej. W jednym z wywiadów mówi:

“Jestem sobą i mam bardzo dużo rzeczy do opowiedzenia. Nikt z nas nie prześlizguje się przez życie bez szwanku, ale przynajmniej mogę pisać piosenki o moich doświadczeniach”

Ma też bardzo normalne poglądy na życie i na politykę:

“Myślę ostatnio dużo o obrońcach życia, o tym, jak żarliwie tego życia bronią. Te same osoby z równym zaangażowaniem odmawiają schronienia i opieki uchodźcom, emigrantom, słabszym. Więc co to za ochrona życia, skoro nie chcą się nad tym życiem pochylić? Są gotowi walczyć o niechciane dziecko, a nie dadzą godnego życia uciekającym przed wojną i przemocą. Chce mi się krzyczeć”

Widać, że nie jest jedną z wymuskanych gwiazdeczek Hollywood. Podziwiam takie osoby. Trzeba też przyznać, że jest bardzo oryginalna z burzą czarnych loków i statkiem wytatuowanym na klatce piersiowej.

A co Wy myślicie o LP i jej twórczości?

Wasza Wiedźma 🙂

3 odpowiedzi do “Artyści, którzy mnie inspirują vol. 4 – LP”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *